Otkrijte magiju holandske prestonice gde se istorija spaja sa modernim, a tradicionalno sa avangardnim. Amsterdam je grad za sve – parove željne romantike, mlade u potrazi za zabavom i avanturom, ali i znatiželjne putnike koje privlači bogata kulturna scena i jedinstvena arhitektura.
Venecija severa – grad izgrađen na vodi
Amsterdam je prestonica Holandije (ili tačnije, Kraljevine Nizozemske) i jedan od najoriginalnijih evropskih gradova, nastao u 12. veku kao malo ribarsko naselje pored brane na reci Amstel. Ono što ga čini posebnim jeste njegov čuveni sistem kanala – Grachtengordel, koji se sastoji od preko 100 kilometara plovnih puteva i više od 1.500 mostova. Ovaj koncentrični pojas kanala iz 17. veka, uvršten na UNESCO-vu listu svetske baštine, daje Amsterdamu jedinstveni šarm i atmosferu zbog koje ga često nazivaju „Venecijom severa“.
„Amsterdam nije samo grad – to je životna filozofija koja poziva na toleranciju, slobodu i uživanje u malim stvarima.“
Ono što najviše iznenadi nove posetioce je intimna atmosfera grada. Uprkos statusu evropske metropole, Amsterdam deluje kao veliki skup malih sela, svako sa sopstvenim karakterom i šarmom. Ovde možete pešačiti ili voziti bicikl satima i stalno otkrivati nove uglove i prizore koji osvajaju srce – od uskih kuća nagnutih napred, do bezbroj brodića koji plove kroz mrežu kanala.
Biciklisti vladaju gradom
Amsterdam je poznat kao „glavni grad bicikala“, sa više bicikala (oko 880.000) nego stanovnika! Ovaj način prevoza nije samo vid transporta već predstavlja način života i deo identiteta grada. Poseban doživljaj je videti lokalne stanovnike kako elegantno voze, često jednom rukom, nekad nose putnika na zadnjem sedištu ili prevoze nameštaj, cveće, pa čak i kućne ljubimce u specijalnim korpama.
Za turiste, iznajmljivanje bicikla je savršen način da se doživi grad iz lokalne perspektive. Gradski centar je relativno mali i ravan, sa odličnom mrežom biciklističkih staza, što čini vožnju prijatnom čak i za one koji nisu česti biciklisti. Brojne agencije nude iznajmljivanje po ceni od oko 10-15 evra za dan, a možete se priključiti i organizovanim biciklističkim turama koje kombinuju razgledanje sa zanimljivim pričama lokalnih vodiča.
Ipak, važno je napomenuti da je biciklistički saobraćaj u Amsterdamu ozbiljna stvar – postoje posebna pravila, semafori i oznake na putevima koje treba poštovati. Za početnike, preporučljivo je prvo malo posmatrati lokalni način vožnje pre nego što sednete na bicikl.
Kulturna riznica – od Rembranta do savremene umetnosti
Amsterdam je dom svetski poznatih muzeja koji privlače milione posetilaca godišnje. Rajksmuseum (Rijksmuseum) je nacionalni muzej Holandije posvećen umetnosti i istoriji, sa impresivnom kolekcijom dela holandskih majstora, uključujući Rembrantovu „Noćnu stražu“ i Vermerovu „Mlekarju“. Ogromna zgrada muzeja, sa svojim elegantnim vrtovima, vredna je posete čak i ako niste ljubitelj klasične umetnosti.
Van Gogh muzej sadrži najveću svetsku kolekciju dela Vinsenta van Goga, sa preko 200 slika i 500 crteža. Pored njegovih najpoznatijih dela, poput „Suncokreta“ i „Spavaće sobe u Arlu“, muzej priča i priču o životu ovog fascinantnog i tragičnog umetnika.
Za ljubitelje savremene umetnosti, Stedelijk muzej nudi kolekciju modernih i savremenih dela, dok MOCO muzej i STRAAT muzej predstavljaju ulične i savremene umetnike poput Banksy-ja, Warhol-a i Kusama-e.
„Umetnost nije luksuz, već potreba. Nije čudo što je Amsterdam, grad koji razume potrebe duše, dom tolikih muzejskih draguljenosti.“
Kada govorimo o istoriji, Kuća Ane Frank predstavlja potresno svedočanstvo o Drugom svetskom ratu. U ovoj zgradi, mlada jevrejska devojčica Ana Frank i njena porodica krili su se od nacista više od dve godine, a njeni dnevnici kasnije su postali jedno od najčitanijih svedočanstava o Holokaustu. Zbog velikog interesovanja, preporučljivo je kupiti ulaznice online nekoliko nedelja unapred.
Arhitektura koja očarava – krive kuće i plutajući domovi
Amsterdam je poznat po svojim uskim kućama, često samo 4-5 metara širine, koje se naginju napred. Ovakva neobična arhitektura nije estetski hir, već rezultat praktičnih rešenja: u 17. veku građani su plaćali porez prema širini fasade, pa su kuće građene uske ali duboke. Naginjanje unapred takođe ima praktičnu svrhu – olakšavanje podizanja nameštaja i robe kroz prozore na gornjim spratovima pomoću kuka koje i danas možete videti na vrhu mnogih zgrada.
Jedna od najužih kuća na svetu nalazi se na adresi Singel 7, sa fasadom širokom samo 1 metar (iako se prema zadnjem delu proširuje). Najstarija drvena kuća u gradu smeštena je u ulici Begijnhof, a datira iz 1528. godine.
Savremeni amsterdamski arhitektonski fenomen su plutajuće kuće duž kanala. Usled nedostatka građevinskog zemljišta i stalnog rizika od poplava, Holanđani su postali inovativni u stvaranju domova na vodi. Oko 2.500 legalno registrovanih plovećih kuća čini Amsterdam gradom sa najvećim brojem plutajućih domova na svetu. U četvrti IJburg, možete videti čak i čitavo plutajuće naselje.
Za ljubitelje moderne arhitekture, obavezno posetite EYE Film Institut sa svojom futurističkom belom zgradom i NEMO Naučni muzej u obliku masivnog zelenog broda.
Cvećem ukrašeni kanali i romantični mostovi
Srce Amsterdama čini tri glavna kanala – Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht, koji u obliku potkovice okružuju istorijski centar grada. Ovi kanali iz 17. veka, zajedno sa manjim vodenim putevima koji ih presecaju, stvaraju čarobnu mrežu koja poziva na istraživanje.
Krstarenje kanalima predstavlja jedan od najboljih načina da doživite Amsterdam iz drugačije perspektive. Brojne kompanije nude različite vrste tura – od klasičnih turističkih brodova sa vodičima do manjih, intimnijih plovila gde možete uživati u večeri ili čaši vina dok plovite ispod mostova ukrašenih cvećem.
Najfotografisaniji „most“ u Amsterdamu zapravo je spoj tri mosta na uglu kanala Reguliersgracht i Herengracht, odakle se pruža pogled na čak 15 mostova istovremeno. Ova lokacija je posebno magična noću, kada su mostovi osvetljeni.
Za romantične duše, Most ljubavi (Staalmeestersbrug) nudi poseban doživljaj – tradicija nalaže da parovi zaključaju katance sa svojim imenima na ogradu mosta kao simbol večne ljubavi. Iako gradske vlasti povremeno uklanjaju katance, tradicija i dalje živi.
Šoping i stil života – od luksuznih butika do vintage dragulja
Amsterdam je raj za ljubitelje šopinga sa raznovrsnom ponudom – od poznatih modnih brendova do jedinstvenih holandskih dizajnerskih prodavnica i živopisnih pijaca.
Devet ulica (De Negen Straatjes) čini devet povezanih uličica koje presecaju kanale u centru grada. Ovde ćete naći autentične butike, vintage prodavnice, galerije, barove i kafiće. Svaka ulica ima svoj karakter, a zajedno stvaraju kvart koji predstavlja srce amsterdamskog šik stila.
Kalverstraat je glavna trgovačka ulica sa najpoznatijim svetskim brendovima, dok P.C. Hooftstraat predstavlja luksuznu šoping destinaciju sa dizajnerskim buticima poput Guccija, Chanela i Louis Vuittona.
Za one koji vole antikvitete i vintage stvari, Pijaca Albert Cuyp najstarija je i najveća ulična pijaca u Holandiji. Ovde možete kupiti sve – od sveže hrane i cveća, preko odeće, do antikviteta i suvenira. Waterlooplein buvljak nudi eklektičnu mešavinu polovnih stvari, vintage odeće i umetničkih dela lokalnih umetnika.
Ljubitelji cveća ne smeju propustiti Cvetnu pijacu (Bloemenmarkt), koja datira iz 1862. godine i predstavlja jedinu plutajuću cvetnu pijacu na svetu. Iako je danas uglavnom prilagođena turistima koji kupuju suvenire i lukovice tulipana za poneti kući, i dalje predstavlja šareni prizor vredan posete.
Gastronomska avantura – više od sireva i haringa
Holandska kuhinja možda nije svetski poznata poput francuske ili italijanske, ali Amsterdam nudi iznenađujuće raznovrsne gastronomske doživljaje – od tradicionalnih holandskih specijaliteta do internacionalne kuhinje iz svih krajeva sveta, zahvaljujući kolonijalnoj istoriji Holandije i multikulturalnom karakteru grada.
Od tradicionalnih holandskih jela, obavezno probajte:
Poffertjes – mini palačinke posute šećerom u prahu Stroopwafels – tanki vafl kolači punjeni karamelom Bitterballen – hrskave pržene loptice punjene raguom od mesa Haring – sirova haringa servirana sa lukom i kiselim krastavcima (lokalna delikatesa) Stamppot – pire krompir pomešan sa raznim povrćem i kobasicom Pannenkoeken – velike holandske palačinke, slatke ili slane
Amsterdam je poznat i po svojim sirevima. Posetite neku od brojnih specijalizovanih prodavnica sireva gde možete probati i kupiti autentične holandske sireve poput Gaude, Edamera ili starijeg Starog Amsterdama.
Za najbolju kafu i kolače, posetite Jordaan četvrt, gde ćete pronaći mnogobrojne šarmantne kafiće. Winkel 43 često se smatra mestom gde se služe najbolje pite od jabuka u gradu.
Kvartovi sa različitim karakterom
Amsterdam se sastoji od niza četvrti, svaka sa svojom jedinstvenom atmosferom i duhom:
Jordaan – nekada radnička četvrt, danas hipsterski kraj pun elegantnih prodavnica, galerija i kafića. Uske uličice sa kućama iz 17. veka stvaraju romantičnu atmosferu, a subotnji Lindengracht Market nudi brojne lokalne delikatese.
De Pijp – multikulturalni kvart poznat po Albert Cuyp pijaci, brojnim restoranima različitih svetskih kuhinja i živom noćnom životu. Omiljen među mladima i umetnicima.
Oud-West – nekada zapostavljen deo grada koji je doživeo preporod i postao kreativno središte sa mnogim zanimljivim konceptualnim prodavnicama, restoranima i kulturnim prostorima. Poseta De Hallen, nekadašnjoj tramvajskoj garaži pretvorenoj u urbani centar sa pijačnim halama, bioskopom i zanatskim radnjama, nezaobilazna je.
Noord (Sever) – odvojen od centra rekom IJ, ovaj nekada industrijski kraj doživeo je kreativnu transformaciju. Dostupan besplatnim trajektom od Centralne stanice, Noord nudi alternativni pogled na Amsterdam sa umetničkim prostorima poput NDSM brodogradilišta i modernom arhitekturom.
Oost (Istok) – raznolik kvart sa prelepim Oosterpark-om, muzejima i multikulturalnim karakterom. Manje turista, više autentičnog lokalnog života.
Noćni život za svaki ukus
Amsterdam je poznat po svom raznovrsnom noćnom životu koji zadovoljava sve ukuse – od intimnih džez klubova do velikih tehno hramova.
Leidseplein i Rembrandtplein su dva centralna trga oko kojih se koncentrišu brojni barovi, klubovi i kafići. Za ljubitelje džeza, Bimhuis predstavlja instituciju sa više od 40 godina tradicije.
Za one koji traže alternativniju atmosferu, De School i Shelter nude underground tehno zvuk u jedinstvenim prostorima (bivša škola i atomsko sklonište).
Paradiso i Melkweg su bivše crkve odnosno mlekara pretvorene u koncertne sale gde nastupaju poznata imena svetske muzičke scene, dok TOLHUISTUIN preko reke nudi progresivniju muziku i umetničke događaje.
Kako stići i kretati se po gradu
Amsterdam ima odličnu povezanost sa ostatkom Evrope:
- Avionom: Aerodrom Schiphol jedan je od najvećih u Evropi, sa direktnim letovima iz mnogih gradova. Od aerodroma do centra grada stiže se vozom za samo 15-20 minuta.
- Vozom: Brzi vozovi povezuju Amsterdam sa Briselom, Parizom, Londonom i nemačkim gradovima.
- Autobusom: Brojne autobuske kompanije nude povoljne karte iz većine evropskih prestonica.
U samom gradu, najbolji načini kretanja su:
- Bicikl: Definitivno najautentičniji način da doživite Amsterdam.
- Javni prevoz: Mreža tramvaja, metroa i autobusa odlično pokriva ceo grad. Preporučljivo je kupiti OV-chipkaart za neograničen prevoz tokom posete.
- Pešačenje: Centar grada je relativno mali i najbolje se istražuje peške.
Najbolje vreme za posetu
Amsterdam je atraktivan tokom cele godine, ali svako godišnje doba nudi drugačiji doživljaj:
- Proleće (april-maj): Možda najlepše doba za posetu kada cvetaju tulipani. Park Keukenhof u blizini grada (otvoren samo od marta do maja) predstavlja spektakularan prizor sa milionima tulipana u cvatu.
- Leto (jun-avgust): Prijatne temperature i dugi dani idealni su za krstarenja kanalima i uživanje u baštama kafića. Ipak, ovo je i period najveće gužve.
- Jesen (septembar-oktobar): Manje gužve, prijatne temperature i prelepe boje lišća u parkovima.
- Zima (novembar-februar): Magični praznici sa Božićnim sajmovima i potencijalno zaleđenim kanalima za klizanje. Temperatura može biti hladna i kišovita, ali magla stvara posebnu atmosferu nad kanalima.
Smeštaj i budžet
Amsterdam nudi različite opcije smeštaja, ali cene su generalno više nego u mnogim drugim evropskim gradovima:
- Luksuzni hoteli u istorijskim zgradama na kanalima
- Butik hoteli u nekadašnjim trgovačkim kućama
- Hosteli za putnike sa ograničenim budžetom
- Apartmani za duži boravak
- Brod-hoteli za jedinstveno iskustvo na kanalima
Za najpovoljnije cene, razmotrite smeštaj u kvartovima izvan strogog centra poput Oud-West ili Oost, koji su i dalje dobro povezani javnim prevozom.
Izleti iz Amsterdama
Ako imate više dana na raspolaganju, okolina Amsterdama nudi sjajne mogućnosti za jednodnevne izlete:
Zaanse Schans – živopisno selo sa autentičnim vetrenjačama, tradicionalnim radionicama za izradu klompi i sirarnicama. Samo 15 minuta vozom od Amsterdama.
Haarlem – šarmantni mali grad često nazivan „mala Barselona“, sa prelepim istorijskim centrom, crkvom St. Bavo i muzejom Frans Hals. Samo 15 minuta vozom od Amsterdama.
Utreht – univerzitetski grad sa dvospratnim kanalima, katedralom Dom i živopisnom atmosferom. 25 minuta vozom od Amsterdama.
Nacionalni park Duine van Texel – za ljubitelje prirode, peščane dine i plaže severne Holandije nude potpuno drugačiji pejzaž od urbane metropole.
Giethoorn – često nazivan „Holandska Venecija“, ovaj bajkoviti gradić bez puteva, gde se sav transport odvija kanalima, nalazi se oko 1,5 sat vožnje od Amsterdama.
Amsterdam za različite tipove putnika
Za parove: Romantična večera na brodu dok plovite kanalima, šetnja kroz Begijnhof – mirno unutrašnje dvorište iz 14. veka, ili piknik u Vondelparku, zelenom srcu grada.
Za mlade avanturiste: Noćni život Leidseplein-a, vođene ture biciklom koje otkrivaju skrivene uglove grada, ili surfovanje u Zandvoort plaži, koja je na samo 30 minuta od grada.
Za ljubitelje kulture: Osim glavnih muzeja, istražite manje poznate dragulje poput Muzeja Van Loon (savršeno očuvana kuća iz Zlatnog doba), FOAM (fotografski muzej) ili Muzej brodogradnje (Het Scheepvaartmuseum).
Za porodice: NEMO Naučni muzej uobličen kao brod, Artis Zoo (najstariji zoološki vrt u Holandiji), ili Tropenmuseum sa interaktivnim postavkama o različitim kulturama sveta.
Jedinstvena iskustva koja ne smete propustiti
Projekat „Open Garden Days“ (Otvoreni dani vrtova) – jednom godišnje, obično u junu, preko 30 privatnih vrtova iza raskošnih kuća na kanalima otvara se za javnost. Ovo je jedinstvena prilika da zavirite iza fasada i otkrijete skrivene zelene oaze.
Over het IJ Festival – letnji pozorišni festival koji se održava u napuštenoj industrijskoj zoni NDSM, sa predstavama u neobičnim prostorima poput kontejnera i brodova.
Sunset cruise – krstarenje kanalima u vreme zalaska sunca kada grad poprima zlatnu boju, a svetla počinju da se pale duž mostova.
Koncert u crkvi – mnoge stare crkve u Amsterdamu, poput Oude Kerk (Stara crkva) iz 13. veka, danas služe kao koncertne dvorane sa izvanrednom akustikom.
Brunch na vrhu A’DAM Tornja sa panoramskim pogledom na ceo grad, a za najhrabrije – ljuljanje na njihaljci „Over The Edge“ na ivici krova, najvišoj ljuljaški u Evropi.
„Amsterdam je kao kaleidoskop – svakim novim okretom otkrivate drugačiji obrazac boja, oblika i energije, ali uvek sa prepoznatljivim šarmom koji osvaja srce.“
Saveti za odgovoran turizam
Amsterdam se poslednjih godina suočava sa izazovima prekomerneg turizma, pa lokalne vlasti i stanovnici cene putnike koji:
- Istražuju i van najužeg centra grada, otkrivajući manje poznate kvartove
- Poštuju privatnost stanovnika ne fotografišući ih kroz prozore
- Ponašaju se pristojno, posebno noću u stambenim četvrtima
- Podržavaju lokalne biznise umesto velikih lanaca
- Poštuju biciklističke staze i ne šetaju po njima
Zanimljive činjenice o Amsterdamu
- Amsterdam ima više od 1.280 mostova – više od Venecije
- Kuće u Amsterdamu imaju uske stepenice, često gotovo vertikalne, zbog čega je nameštaj teško uneti kroz vrata
- Prosečna dubina kanala je samo 2,5 metra
- Svake godine iz kanala se izvadi oko 15.000 bicikala
- Amsterdam ima više muzeja po kvadratnom kilometru nego bilo koji drugi grad na svetu
- Kralj Holandije, Willem-Alexander, često leti kao kopilot na komercijalnim letovima KLM-a, ponekad i ne prepoznat od strane putnika
Amsterdam je grad koji ne možete u potpunosti istražiti u jednoj poseti – svaki povratak otkriva nove slojeve i aspekte ovog fascinantnog mesta. Možda je upravo ta misteriozna dubina razlog zašto se toliki putnici vraćaju, pokušavajući da u potpunosti spoznaju duh grada koji tako elegantno balansira između tradicije i inovacije, poštovanja prema prošlosti i nestrpljivog pogleda u budućnost.
Prepustite se toku kanala, ritmu bicikala i šarmu krivih kuća – Amsterdam će vam pokazati da je život putovanje, a ne destinacija.
- Jastuk za putovanje | Saznajte šta je to jastuk za putovanje. Zašto vam je neophodan, koje sve vrste postoje i kako odabrati pravi....
- Glavni grad Australije | Saznajte na jednom mestu sve o glavnog gradu Australije, administrativnom i političkom centru ove daleke, veoma interesantne zemlje za život i turističku posetu....
- Vikend putovanje kolima | Pripremite se za vikend putovanje kolima. Na šta nikako ne smete zaboraviti i kako da bezbrižno uživate u avanturi....
- Citati o Beogradu | Razni citati o Beogradu Beograd - grad koji nikada ne spava, već svetluca tokom dana i noći.Beograd je kao velika knjiga - svaka opština je svojevrsno poglavlje.Ulice Beograda pamte priče koje su ispisane koracima generacija.Savamala je kreativno srce Beograda, mesto gde umetnost i urbanost pulsiraju...