mesec se vidi danju

Zašto se Mesec vidi danju

Sadržaj

Sigurno ste više puta tokom dana podigli pogled ka nebu i primetili Mesec kako stoji visoko, bele boje, gotovo kao da lebdi na plavoj pozadini neba. I dok to deluje pomalo neobično, s obzirom na to da smo navikli da Mesec „pripada“ noći, zapravo se radi o potpuno prirodnom i objašnjivom fenomenu. Mnogi se zapitaju kako je moguće da se Mesec vidi usred dana, a da pritom Sunce istovremeno sija punom snagom.

Odgovor na ovo pitanje leži u kombinaciji astronomskih faktora, svetlosti, pozicije tela u Sunčevom sistemu i načina na koji ljudsko oko percipira svetlost. Ono što izgleda neobično, zapravo je savršen primer kako se nebo i svemir ponašaju u skladu sa zakonima fizike i kretanja nebeskih tela.

Mesec ne svetli sam – on reflektuje Sunčevu svetlost

Pre nego što uopšte pokušamo da objasnimo zašto se Mesec vidi danju, važno je podsetiti se jedne osnovne činjenice – Mesec sam po sebi ne proizvodi svetlost. On svetli zahvaljujući Sunčevoj svetlosti koju reflektuje. Kada gledamo u Mesec, mi zapravo vidimo osvetljenu stranu tog prirodnog satelita koju obasjava Sunce.

To znači da ga možemo videti kad god se nalazi iznad horizonta i kad je osvetljen pod odgovarajućim uglom – bilo noću ili danju. Dakle, Mesec je „vidljiv“ kad god Sunčeva svetlost uspeva da dopre do njegovih površina koje su okrenute prema nama.

Kretanje Meseca i njegov položaj na nebu

Mesec se kreće oko Zemlje, a Zemlja se istovremeno okreće oko svoje ose. Zbog te složene dinamike, pozicija Meseca na nebu se stalno menja. Mesec se svakog dana pojavljuje na nebu otprilike 50 minuta kasnije u odnosu na prethodni dan, i zbog toga nekih dana izlazi pre zalaska Sunca, a nekih dana tek kasno uveče.

U zavisnosti od svoje faze i orbite, Mesec može biti vidljiv u različitim delovima dana. Na primer, tokom prve četvrti i poslednje četvrti, vrlo je verovatno da ćemo Mesec videti ujutru ili poslepodne, dok je još dan. U tim fazama, ugao pod kojim Sunce obasjava Mesec omogućava da ga jasno vidimo na nebu, iako Sunce takođe sija.

Kontrast i boja neba

Jedan od razloga zašto Mesec danju deluje manje upadljivo nego noću jeste i sama boja neba. Tokom dana, Sunčeva svetlost rasipa se u atmosferi i stvara intenzivnu plavu boju neba. Ipak, Mesec je dovoljno blizu i dovoljno sjajan da se probije kroz tu svetlost i ostane vidljiv.

Za razliku od zvezda koje su daleko slabije svetlosti i ne mogu se videti na dnevnom nebu jer ih Sunčeva svetlost „preplavi“, Mesec je oko 400 puta bliži Zemlji od Sunca i ima znatno veći prividni prečnik, pa ga naše oči mogu lako uočiti, naročito ako je nebo vedro i bez oblaka.

Da li je danju Mesec „manje svetao“?

Zanimljivo je da mnogi ljudi imaju utisak da je Mesec danju bled, gotovo kao senka, dok noću izgleda svetao i pun. To je samo optička iluzija. Svetlost Meseca se ne menja – ono što se menja jeste količina svetlosti iz okoline, odnosno Sunčeva svetlost koja dominira tokom dana. Naš mozak procenjuje svetlost u odnosu na okruženje, pa Mesec deluje slabije osvetljen danju jer se takmiči s mnogo jačim izvorom svetlosti – samim Suncem.

Noću, u mraku, Mesec postaje najsvetliji objekat na nebu i zato se čini da mnogo više sija, iako reflektuje istu količinu Sunčeve svetlosti kao i tokom dana.

Kada je najverovatnije da ćemo videti Mesec danju?

Iako Mesec može biti vidljiv gotovo u bilo koje doba dana, postoji veća verovatnoća da ga uočimo tokom njegove prve i poslednje četvrti, i to ujutru ili kasno popodne. U tim fazama, Mesec je visoko na nebu dok je Sunce još iznad horizonta, što stvara savršene uslove za njegovu vidljivost.

Takođe, godišnje doba i vremenski uslovi mogu uticati na to koliko jasno možemo videti Mesec. U zimskim mesecima kada je vazduh čistiji, Mesec danju deluje jasnije i svetlije nego tokom vlažnijih i zagađenijih letnjih dana.

Neobičan prizor – sasvim običan deo svakodnevice

Iako deluje neobično, činjenica da Mesec vidimo danju potpuno je prirodna. Njegova pojava na dnevnom nebu samo je rezultat kretanja tela u Sunčevom sistemu i našeg načina opažanja svetlosti. Kada sledeći put podignete pogled i vidite Mesec usred plavog neba, znajte da gledate u telo koje nas prati svakog dana – samo što ga najčešće primećujemo tek kada padne noć.

Ovaj svakodnevni prizor zapravo je podsetnik na to koliko je svemir dinamičan i fascinantan. Nebo se stalno menja, a Mesec nam svakodnevno nudi novi ugao za posmatranje. Sve što je potrebno jeste da s vremena na vreme zastanemo i pogledamo naviše.