Reč je skup glasova, ili samo jedan glas ukoliko ima neko značenje. Pomoću reči mi iskazujemo svoje misli, osećanja i jednostavno komuniciramo međusobno.
U srpskom jeziku postoji deset vrsta reči. One se dele na promenjive i nepromenjive. Promenjive reči su one koje menjaju svoj oblik: imenice, zamenice, pridevi, glagoli i neki brojevi. Nepromenjive reči su one koje ne menjaju svoj oblik: prilozi, predlozi, uzvici, veznici, rečce i neki brojevi (svi veći od pet).
Imenice
Imenice su promenjiva i samostalna vrsta reči kojim označavamo bića, predmete i pojave, vidljive i nevidljive. Imenicu karakterišu rod, broj i padež. Iako pripadaju promenjivoj vrsti, svaka imenica ima nepromenjiv rod – muški, ženski ili srednji. Imenice se menjaju po broju, mogu biti u jednini ili množini. Imenice menjamo i po padežima. Delimo ih na vlastite, zajedničke, zbirne, gradivne, misaone, glagolske i brojne imenice.
Zamenice
Zamenice su vrsta promenjivih reči kojima se upućuje na lica, stvari i osobine. Delimo ih na imeničke i pridevske zamenice. Imeničke zamenice upućuju na imenice i delimo ih na lične i nelične imeničke zamenice. Lične imeničke zamenice imaju rod, muški, ženski i srednji, kao i broj, mogu biti u jednini i množini. Dele se na zamenice prvog lica – lice koje govori, zamenice drugog lica – lice kom se govori, i zamenice trećeg lica – lice o kome se govori. Lične povratne zamenice menjaju se samo po padežima. Nelične imeničke zamenice imaju jedan oblik za sva tri roda i oba broja, dele se na upitne, odrične, neodređene i opšte. Pridevske zamenice zamenjuju prideve i slažu se po rodu, broju i padežu. Postoje prisvojne, pokazne, odnosno-upitne, neodređene, odrične i opšte ili neodređene zamenice.
Pridevi
Pridevi su reči koje bliže određuju i daju osobine imenicama. Pridevi su vezani za imenicu uz koju stoje i uvek imaju isti rod, broj i padež kao i imenica koju opisuje. Nisu samostalne reči i vrše službu atributa ili imenskog dela predikata, imaju atributsku ili predikatsku funkciju. Podela prideva je na opisni, prisvojni, gradivni, vremenski i mesni pridev. Po pridevskom vidu postoje određeni i neodređeni (opisni i gradivni) pridevi.
Glagoli
Glagoli su vrsta reči kojim označavamo radnju, stanje ili zbivanje. Promena glagola se naziva konjugacija i glagoli se menjaju po licu, rodu, broju, vremenu i načinu. Glagolski rod označava prelaznost radnje sa glagola na objekat i delimo ih na prelazne, neprelazne i povratne. Glagolski vid označava svršenost radnje, stanja ili zbivanja i deli se na svršene – početni, završeni, trenutni, nesvršene – trajni i učestali, i dvovidski – radnja može biti i svršena i nesvršena. U zavisnosti od toga da li se menjaju po licima, dele se na lične, koji se menjaju i nelične, koji se ne menjaju.
Brojevi
Brojevi predstavljaju reči kojim označavamo koliko ima nečega ili koje je nešto po redu. Brojevi 1, 2, 3 i 4 su promenjivi, dok su brojevi od 5 pa na dalje nepromenjivi. Dele se na glavne i redne brojeve. Glavni brojevi označavaju koliko nečega ima na broju i razlikujemo osnovne brojeve, zbirne brojeve, brojne imenice i brojne prideve.
Prilozi
Prilozi su reči koje označavaju vreme, mesto, način, uzrok i količinu vršenja radnje. Obično stoje uz glagole. Ove nepromenjive reči imaju službu priloških odredbi u rečenici. Po postanku se dele za prave i neprave.
Predlozi
Predlozi su vrsta reči kojim definišemo odnos između bića, stvari i pojava. Ove nepromenjive pomoćne reči stoje ispred određenih padežnih oblika reči i određuju njihov odnos prema drugim rečima u rečenici. Najčešće stoje ispred imenica, ličnih zamenica i drugih imenskih reči. Mogu da označavaju prostorne, vremenske, uzročne, ciljne i razne druge međusobne odnose.
Uzvici
Uzivi služe za ispoljavanje osećanja ili raspoloženja. Predstavljaju spontane odgovore na dešavanja.
Veznici
Veznici se koriste za povezivanje pojedinih reči u rečenici ili čitavih rečenica. Ove nepromenjive reči dele se na prave i neprave veznike, odnosno zavisne i nezavisne veznike. Veznik se može staviti i na početak rečenice.
Rečce
Rečce izražavaju lični stav o onome o čemu se govori. Mogu biti potvrdne i odrične, upitne, uzvične, imperativne, zaključne, isključne, poredbene, pokazne, za isticanje ličnog stava, za posebno isticanje i rečce za isticanje suprotnosti.
- Ukrštene reči | Ukrštene reči predstavljaju popularnu intelektualnu igru koja je osvojila svet. Ova jednostavna a izazovna zabava ima bogatu istoriju i raznolike vrste koje privlače ljude različitih interesovanja. U ovom članku ćemo istražiti poreklo ukrštenih reči, raznolikost koja postoji među njima i zašto su postale omiljeni oblik...
- Vrste DSLR objektiva | Koje vrste objektiva postoje, univerzalnu, širokougaoni, teleobjektivi, zoom objektivi, makro objektivi, fish eye lens. Kako odabrati pravi?...
- Vrste hormona | Možda se sećate hormona iz doba dok ste bili seksom zaluđeni pubertetlija. Ili kad vam ide na jetru kad se setite poslednjeg plača i jadikovke koju ste čuli od svoje drage. Ali, ako samozadovoljno sedite i čitate ovo misleći da ste otporni na hormonski haos...
- citati: Paolo Koeljo | Izreke i citati Paolo KoeljoPrvo i prvo, ne verujte obećanjima.Ljudi uvek stižu u tačno vreme na mesta na kojima ih neko čeka.Kada nisam imao šta da izgubim, imao sam sve.Moramo rizikovati. Čudo života se jedino može razumeti kada dozvolimo neočekivanom da se dogodi.Ako nešto dovoljno...